Blog

Aşamalı araba kazalarına karşı yeni savunma: güvenlik kameraları - Los Angeles Times

Ontario'daki bir yerleşim bölgesinde kaybolmuş gibi görünen sürücü, arabasını kavşağa çekti, yavaşça geri çekti, sonra caddenin ortasında durmadan önce tekrar ileri doğru hareket etti.

İşte o zaman, 2021'de güneşli bir Eylül öğleden sonra işler tuhaf bir hal aldı. Sürücü arabadan indi ve güvenli bir mesafeye vardığında, ikinci bir araba kasıtlı olarak terk edilmiş araca çarptı. Hw- 24 Doğrusal Olmayan Kavşak Dedektörü

Aşamalı araba kazalarına karşı yeni savunma: güvenlik kameraları - Los Angeles Times

Olay yeri yakındaki bir evin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.Olayla ilgili olarak Inland Empire Otomobil Sigortası Dolandırıcılık Görev Grubu tarafından yapılan soruşturmanın ardından, beş kişi ağır sigorta dolandırıcılığıyla suçlandı.

Sigorta sektörü, şişirilmiş Medicare faturaları sunan doktorlardan sahte yaralanma iddiasında bulunan sürücülere kadar her türlü sigorta dolandırıcılığının halka pahalıya mal olduğunu söylüyor - Sigorta Dolandırıcılığına Karşı Koalisyon'a göre yalnızca 2021'de 300 milyar dolardan fazla.Aşamalı araba kazalarının sayısını takip etmenin veya maliyetlerini ölçmenin kesin bir yolu yok, ancak koalisyon, maddi hasar veya yaralanmayla ilgili kayıpların yaklaşık %10'unda dolandırıcılığın meydana geldiğini tahmin ediyor.

Güney Kaliforniya'da aşamalı araba kazaları ve sigorta dolandırıcılıkları artıyor ve Ulusal Sigorta Suç Bürosu ile Los Angeles Polis Departmanı mücadele ediyor.

Çoğu zaman, aşamalı çarpışmalar, dolandırıcılar tarafından kasıtlı olarak vurulan ve daha sonra kazada meydana geldiği iddia edilen yaralanmalardan sorumlu tutulan, şüphelenmeyen sürücüleri içerir.Ancak bazen kazaya karışan herkes bu işin içindedir;yetkililerin bu ay Ontario davasında suçlanan beş kişi hakkında iddia ettiği şey bu.

Güvenlik kameralarının bu tür suçları engellemeye nasıl yardımcı olabileceğini burada bulabilirsiniz.

Yaklaşık üç yıl önce, salgın sırasında kademeli kazaların arttığı görülürken, Sigorta Dolandırıcılığına Karşı Koalisyon, American Property Casualty Insurance Assn., National Insurance Crime Bureau ve American Trucking Assns'e katıldı.bu tür dolandırıcılıklarla ilgili kamuyu bilgilendirme kampanyasında.

Koalisyonun icra direktörlüğü görevinden yakın zamanda istifa eden Matthew J. Smith, ticari araçların genellikle en az 1 milyon dolar değerinde sigorta taşıdıkları göz önüne alındığında, dolandırıcılığın en yaygın hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

Smith, kamyon taşımacılığı birliklerinin, üyelerini, hileli kaza iddialarıyla mücadeleye yardımcı olmak için kullanılabilecek gösterge paneli kameraları kurmaya teşvik ettiğini söyledi.Benzer şekilde, giderek artan sayıda Uber ve Lyft sürücüsünün (uygulamada ağır sigortalı olma eğiliminde olmaları nedeniyle dolandırıcıların bir başka favori hedefi) dışarıya bakan kameralar kurduğunu söyledi.

Smith, yaşlı vatandaşların da bu tür dolandırıcılıkların ana hedefi olduğunu ve bunun bazen feci sonuçlara yol açtığını söyledi.2003 yılında sahnelenen bir kaza, Queens'te yaşayan 81 yaşındaki büyükanne Alice Ross'un hayatını kaybetmesine neden oldu ve 2019'da New York eyaleti, bir sigorta talebi uğruna çarpışmaya neden olmayı ağır bir suç haline getirdi.

Smith, aşamalı çarpışmaların sayısının "tekrar arttığını ve durumun çok çok ciddi olduğunu" söyledi.Ancak binalarda halkalı kapı zilleri ve hareketle etkinleştirilen araba yolu kameraları gibi güvenlik kameralarının yaygınlaşmasının, yetkililerin bu tür suçlarla mücadelede yardımcı olduğuna inanıyor.

Kaliforniya Sigorta Departmanına göre, Ontario vakasında bir kadın olay yerinde polise çarpıp kaçan bir çarpışmanın kurbanı olduğunu söyledi.Ancak çarpışmanın görgü tanıkları polise, onun kazadan sonra oraya vardığını söyledi.

Sigorta departmanı, güvenlik videosunun her iki arabanın sürücüsünün polis gelmeden önce olay yerinden kaçtığını gösterdiğini söyledi."Soruşturma, beş sanığın kazayı planladığını ve 30.000 doların üzerinde bir ödemeyle sonuçlanabilecek bir sigorta talebinde bulunduğunu ortaya çıkardı" dedi.

Suçlanan beş kişi, Pazartesi günü tutuklanan Fontanalı 29 yaşındaki Priscilla Carmona Arajo;İlgisiz bir dava nedeniyle halihazırda gözaltında olan Upland'den 25 yaşındaki Juan Barajas;Rancho Cucamonga'dan 52 yaşındaki Gabriella Cervantes, 16 Ocak'ta tutuklandı;Chino'lu 40 yaşındaki Roberto Carlos Macias, 11 Ocak'ta tutuklandı;ve Ontario'lu 32 yaşındaki Humberto Ortiz Salı günü tutuklandı.

Kamera görüntüleri ayrıca Yucaipa'lı 40 yaşındaki Christopher Phelps ve 40 yaşındaki eşi Kimberly Phelps'in birden fazla sigorta dolandırıcılığı, ölümcül silahla saldırı ve çocukları tehlikeye atma suçlarından tutuklanmasına da yol açtı.Ancak mayıs ayında hiçbir yarışma talebinde bulunmayan çift, kendilerini suçladı: Sigorta departmanı, araba kazaları ve trafikte yaşanan öfke olaylarına ayrılmış bir YouTube kanalında, 17 sahte iddiaya karışan çarpışmaları gösteren kendi ön panel kamera videolarını yayınladılar.

Yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Orange County'de şimdiye kadar ortaya çıkarılan en büyük otomobil sigortası dolandırıcılığı kapsamında 31 kişinin çok sayıda araç kazası düzenlemek ve sahte taleplerle 1 milyon dolar toplamak suçlamasıyla suçlandığını söyledi.

Sigorta departmanına göre eyalet milletvekilleri, otomobil sigortası dolandırıcılığının önemli bir kısmının eyaletin büyük kent merkezlerindeki organize gruplar tarafından gerçekleştirildiğini belirledi.Bu suç halkaları yalnızca kazayı gerçekleştiren araçlardaki sürücü ve yolcuları değil, aynı zamanda asılsız iddiaları destekleyen avukatları, doktorları, masörleri ve kaportacıları da kapsayabilir.

Bakanlığın web sitesinde "Bu dolandırıcılık faaliyeti halkın güvenliğini tehlikeye atıyor ve eyaletin bazı kentsel ve düşük gelirli bölgelerinde daha yüksek sigorta primlerine yol açıyor" deniyor.İstatistiklerin mevcut olduğu en son dönemde (Temmuz 2021'den Haziran 2022'ye kadar) bakanlığın dolandırıcılık soruşturmacıları 167 kişiyi tutukladı ve 193 kişiyi savcılığa sevk etti.İddia edilen dolandırıcılıktan kaynaklanan potansiyel kayıp 4,8 milyon dolardan fazlaydı.

Los Angeles Bölge Savcılığı, web sitesinin bir sayfasını aşamalı çarpışma sahtekarlığının tanınmasına ve buna karşı önlem alınmasına ayırmıştır.Bölge savcılığına göre potansiyel bir dolandırıcılığın işaretleri arasında şunlar yer alıyor:

Bölge başsavcılığı, çarpışmaya karışan araçların ve yolcuların fotoğraflarının çekilmesini tavsiye ediyor ancak şunu ekliyor: "Fotoğraf çekerken asla kendinizi tehlikeye atmayın."Ayrıca kazaya karışan sürücülerin aşağıdakileri yapması da öneriliyor:

Güne doğru başlayın

Haftanın altı günü gelen kutunuzda LA Times ve dışından haberler, özellikler ve öneriler için Essential California'ya kaydolun.

Zaman zaman Los Angeles Times'tan tanıtım içeriği alabilirsiniz.

Jon Healey, o anın en büyük haberlerini inceleyen Los Angeles Times Fast Break Desk ekibi için hikayeler yazıyor ve düzenliyor.Önceki görevlerinde Utility Journalism ekibi ve The Times'ın yayın kurulu için yazdı ve editörlük yaptı.2000'den 2005'in ortalarına kadar The Times'da teknoloji haberlerini aktardı.

Sınırsız erişim için abone olun Site Haritası

Aşamalı araba kazalarına karşı yeni savunma: güvenlik kameraları - Los Angeles Times

Mobil Wifi Karıştırıcı LA TIMES'TAN DAHA FAZLASI